Parenterale ijzertoediening bij hart- of nierfalen

Klinische praktijk
Abstract
Michele F. Eisenga
Adry Diepenbroek
Dorine W. Swinkels
Stephan J.L. Bakker
Peter van der Meer
Carlo A.J.M. Gaillard
Leestijd
14 minuten
Citeren

Samenvatting

  • IJzergebrek en anemie komen vaak voor bij patiënten met chronische nierschade of chronisch hartfalen. Beide gaan gepaard met verminderde kwaliteit van leven en hogere mortaliteit.
  • Behandeling van anemie met erytropoëtische groeifactoren brengt hierin geen verbetering. Daarom is de laatste jaren de aandacht verschoven naar het corrigeren van ijzergebrek.
  • Chronische inflammatie bij chronische nierschade verhoogt de productie van hepcidine. Hepcidine remt de opname van ijzer uit de darm en leidt tot minder efficiënt hergebruik van ijzer uit de macrofagen.
  • Bij absoluut ijzergebrek is de lichaamsijzervoorraad verlaagd. Bij relatief ijzergebrek is de aanvoer van ijzer onvoldoende voor de ijzerbehoefte van het beenmerg.
  • Een niet-afwijkende of hoge ferritineconcentratie sluit een ijzergebrek van de weefsels niet uit. De ijzerverzadingsfractie is hiervoor geschikter.
  • Behandeling van ijzergebrek bij patiënten met hartfalen met parenteraal toegediend ijzer verbetert de symptomen, ongeacht het effect op de Hb-waarde.
  • Het effect van parenteraal ijzer op mortaliteit en morbiditeit is niet bekend.
Auteursinformatie

Universitair Medisch Centrum Groningen, Groningen.

Afd. Nefrologie: drs. M.F. Eisenga, arts-onderzoeker; A. Diepenbroek, verpleegkundig specialist nefrologie; prof.dr. S.J.L. Bakker en prof.dr. C.A.J.M. Gaillard, internisten-nefrologen.

Afd. Cardiologie: dr. P. van der Meer, cardioloog.

Radboudumc, afd. Laboratoriumgeneeskunde, Nijmegen.

Prof.dr. D.W. Swinkels, arts klinische chemie.

Contact drs. M.F. Eisenga (m.f.eisenga@umcg.nl)

Belangenverstrengeling

Belangenconflict en financiële ondersteuning: ICMJE-formulieren zijn online beschikbaar bij dit artikel.

Auteur Belangenverstrengeling
Michele F. Eisenga ICMJE-formulier
Adry Diepenbroek ICMJE-formulier
Dorine W. Swinkels ICMJE-formulier
Stephan J.L. Bakker ICMJE-formulier
Peter van der Meer ICMJE-formulier
Carlo A.J.M. Gaillard ICMJE-formulier

Ook interessant

Reacties

Gratis Ask NTVG uitproberen?

Maak met 2 klikken een gratis account aan

Account aanmaken

Heb je al een account of een abonnement? Inloggen

Altijd toegang tot alle publicaties van het NTVG?

Abonneer vandaag nog!

Online toegang tot alle artikelen
Gepersonaliseerde alerts voor artikelen en dossiers
Artikelen voor opleiding en nascholing mét geaccrediteerde toetsen
Onbeperkt luisteren naar de NTVG-podcast
Antwoorden op al je vragen via de AI-toepassing 'Ask NTVG'

Neem het digitaal ntvg abonnement

€ 15,93 per maand!

Ik wil digitaal
NTVG nummer 3 2026
NTVG nummer 4 2026
NTVG nummer 5 2026