Diastolisch hartfalen

Hartfalen met gepreserveerde ejectiefractie

Klinische praktijk
Abstract
Frans H. Rutten
Maarten-Jan M. Cramer
Walter J. Paulus
Leestijd
13 minuten
Citeren

Artikel

Het is alweer 9 jaar geleden dat in het Tijdschrift een overzicht over diastolisch hartfalen verscheen;1 een update van de huidige stand van zaken over dit ziektebeeld is dan ook op zijn plaats.

Inmiddels is de voorkeursnaam veranderd van ‘diastolisch hartfalen’ in ‘hartfalen met gepreserveerde linkerventrikelejectiefractie’ (HF-PEF). HF-PEF en…

Auteursinformatie

Universitair Medisch Centrum Utrecht.

Divisie Julius Centrum voor Gezondheidswetenschappen en Eerstelijnsgeneeskunde, afd. Huisartsgeneeskunde: dr. F.H. Rutten, huisarts-onderzoeker.

Divisie Hart en Longen, afd. Cardiologie: dr. M.J.M. Cramer, cardioloog.

VU Medisch Centrum, afd. Fysiologie, Amsterdam.

Prof. dr. W.J. Paulus, cardioloog.

Contact dr. F.H. Rutten (F.H.Rutten@umcutrecht.nl)

Verantwoording

Belangenconflict: er is een financiële vergoeding gemeld. Financiële ondersteuning: W.J. Paulus ontvangt een subsidie voor onderzoek naar ‘diastolische disfunctie’ van de Europese Commissie (FP-7-Health-2010; Media-261409).
Aanvaard op 8 september 2012

Auteur Belangenverstrengeling
Frans H. Rutten ICMJE-formulier
Maarten-Jan M. Cramer ICMJE-formulier
Walter J. Paulus ICMJE-formulier
Reacties
Jan
van der Meulen

De auteurs gebruiken in de zin voorafgaande aan de conclusie een verkeerde definitie. Zij schrijven "Gezien het snel oplopen van de vullingsdruk van de linker ventrikel bij HF-PEF en de chronotrope incompetentie (dit is het onvoldoende snel vullen van de linker ventrikel bij inspanning). De definitie van deze aandoening is echter: "Het niet kunnen verhogen van de hartslagfrequentie bij inspanning" (1). Het mag duidelijk zijn dat als de frequentie niet omhoog de linker ventrikel minder snel gevuld wordt, maar een minder snelle vulling treedt ook op bij een mitralisklep stenose. 

Jan van der Meulen
Literatuur
  1. Gentlesk PJ, Markwood TT, Atwood JE. Chronotropic incompetence in a young adult: case report and literature review. Chest. 2004; 125:297-301.

Collega Van der Meulen heeft gelijk. Chronotrope incompetentie is het niet adequaat kunnen verhogen van de hartslagfrequentie bij inspanning. Hierdoor treedt een minder snelle vulling van de linker ventrikel op en daarmee lager hartminuutvolume.  

Frans H Rutten

Gratis Ask NTVG uitproberen?

Maak met 2 klikken een gratis account aan

Account aanmaken

Heb je al een account of een abonnement? Inloggen

Altijd toegang tot alle publicaties van het NTVG?

Abonneer vandaag nog!

Online toegang tot alle artikelen
Gepersonaliseerde alerts voor artikelen en dossiers
Artikelen voor opleiding en nascholing mét geaccrediteerde toetsen
Onbeperkt luisteren naar de NTVG-podcast
Antwoorden op al je vragen via de AI-toepassing 'Ask NTVG'

Neem het digitaal ntvg abonnement

€ 15,93 per maand!

Ik wil digitaal
NTVG nummer 4 2026
NTVG nummer 5 2026
NTVG nummer 6 2026