Fundusvarices als zeldzame oorzaak van hematemesis

Klinische praktijk
Abstract
Young-Kon Lambeck
H.L. (Erik) van Westreenen
Bas L.A.M. Weusten
Robin Timmer
Djamila Boerma
Citeren

Samenvatting

Achtergrond

Hematemesis op basis van fundusvarices ten gevolge van een V. lienalistrombose is zeldzaam. V. lienalistrombose wordt gezien na pancreatitis en kan leiden tot linkszijdige portale hypertensie. Veneuze afvloed van de milt vindt dan plaats via de Vv. gastricae breves en resulteert in fundusvarices.

Casus

Bij een 31-jarige man werd een gastroscopie verricht voor transgastrische drainage van een vochtcollectie, die was ontstaan na een acute pancreatitis. Hierbij werd een stolsel in de maag gevonden en fundusvarices. Na 3 dagen kreeg patiënt hematemesis en raakte hij in shock. Gastroscopie liet een bloedende fundusvarix zien die geïnjecteerd werd met lipiodol-histoacryl. De CT-scan van het abdomen toonde een V. lienalistrombose. 6 weken later vond splenectomie plaats en nadien trad er geen nieuwe bloeding meer op.

Conclusie

Hematemesis bij patiënten met chronische of acute pancreatitis in de voorgeschiedenis kan een levensbedreigende uiting zijn van fundusvarices ten gevolge van V. lienalistrombose. Als er sprake is van ernstige bloedingen, is splenectomie de aangewezen therapie.

Auteursinformatie

Sint Antonius Ziekenhuis, Nieuwegein.

Afd. Chirurgie: drs. Y.K. Lambeck, co-assistent; dr. H.L. van Westreenen en dr. D. Boerma, chirurgen.

Afd. Maag-, darm- en leverziekten: prof.dr. B.L.A.M. Weusten en dr. R. Timmer, mdl-artsen.

Contact dr. H.L. van Westreenen (e.van.westreenen@antoniusziekenhuis.nl)

Verantwoording

Belangenconflict: geen gemeld. Financiële ondersteuning: geen gemeld.
Aanvaard op 27 juli 2012

Auteur Belangenverstrengeling
Young-Kon Lambeck ICMJE-formulier
H.L. (Erik) van Westreenen ICMJE-formulier
Bas L.A.M. Weusten ICMJE-formulier
Robin Timmer ICMJE-formulier
Djamila Boerma ICMJE-formulier

Ook interessant

Reacties

Gratis Ask NTVG uitproberen?

Maak met 2 klikken een gratis account aan

Account aanmaken

Heb je al een account of een abonnement? Inloggen

Altijd toegang tot alle publicaties van het NTVG?

Abonneer vandaag nog!

Online toegang tot alle artikelen
Gepersonaliseerde alerts voor artikelen en dossiers
Artikelen voor opleiding en nascholing mét geaccrediteerde toetsen
Onbeperkt luisteren naar de NTVG-podcast
Antwoorden op al je vragen via de AI-toepassing 'Ask NTVG'

Neem het digitaal ntvg abonnement

€ 15,93 per maand!

Ik wil digitaal
NTVG nummer 2 2026
NTVG nummer 3 2026
NTVG nummer 4 2026