SARS-CoV-2 kan placenta-afwijkingen veroorzaken

Een placenta.
Lara Harmans
Dossier
Covid-19
Leestijd
2 minuten
Citeren

Bij vrouwen die tijdens hun zwangerschap een SARS-CoV-2-infectie doormaken, vertoont de placenta vaak afwijkingen. De ernst van deze afwijkingen hangt niet samen met de ernst van de covid-19-symptomen. Dat concluderen Marjolein Husen van het ErasmusMC en collega’s uit een prospectief, multicentrisch cohortonderzoek.

artikel

Overdracht van SARS-CoV-2 van moeder op kind is met 3-4% zeldzaam gebleken. Overdracht naar de placenta komt vaker voor; het werd eerder gerapporteerd in 7,7-21% van de zwangerschappen. Dit kan ernstige perinatale gevolgen hebben. Husen en collega’s (Viruses. 2021;13:1670) wilden weten of te voorspellen is welke vrouwen een hoog risico lopen op placentaire complicaties door een SARS-CoV-2-infectie. Daarom analyseerden ze de histopathologie van de placenta’s van vrouwen die tijdens hun zwangerschap een SARS-CoV-2-infectie doormaakten en legden ze de resultaten naast de maternale klinische covid-19-symptomen en de perinatale uitkomsten.

De onderzoekers includeerden 36 zwangere vrouwen (zwanger van 39 kindjes) die in de periode april 2020-maart 2021 een positieve SARS-CoV-2-PCR-test hadden. Ze vergeleken hun placentaire histologie met die van een historisch cohort van aterme zwangerschappen zonder complicaties.

Van de geïncludeerde vrouwen hadden er 8 (22%) gematigde tot ernstige symptomen; 5 van hen belandden op de IC. Van de bevallingen waren er 11 preterm (waarvan 10 spoedkeizersnedes); dit gebeurde vaker bij een actieve infectie dan bij een infectie die eerder in de zwangerschap had plaatsgevonden (resp. 52,9 vs. 10,5%).

Van de 39 placenta’s vertoonden er 24 (62%) histologische afwijkingen. Van de afwijkende placenta’s hadden er 5 dezelfde diffuse, inflammatoire, afwijkende kenmerken: fibrine-afzettingen rond de placentavlokken, chronische intervillositis, necrose van de syncytiotrofoblast en CD20+ B-cellen. Deze combinatie van afwijkingen is nog niet eerder gedocumenteerd bij infecties. Ze lijkt specifiek voor een SARS-CoV-2-infectie van de placenta. De combinatie correleerde met foetale nood: bij 75% van de placenta’s met deze kenmerken kwam de foetus in de problemen. Bij de overige placenta’s met histologische afwijkingen gold dat voor 15,6% van de foetussen.

Al deze bevindingen waren niet geassocieerd met de ernst van de symptomen bij de moeder. De placenta’s van moeders die voor covid-19 waren opgenomen zonder tekenen van foetale nood (n = 27), toonden alle namelijk geen ernstige afwijkingen.

Aanvullend laat Lotte van der Meeren (patholoog in het LUMC en tweede auteur van het artikel) weten dat er meerdere intra-uteriene sterftes zijn opgetreden als gevolg van een SARS-CoV-2-infectie van de placenta.

Reacties

Gratis Ask NTVG uitproberen?

Maak met 2 klikken een gratis account aan

Account aanmaken

Heb je al een account of een abonnement? Inloggen

Altijd toegang tot alle publicaties van het NTVG?

Abonneer vandaag nog!

Online toegang tot alle artikelen
Gepersonaliseerde alerts voor artikelen en dossiers
Artikelen voor opleiding en nascholing mét geaccrediteerde toetsen
Onbeperkt luisteren naar de NTVG-podcast
Antwoorden op al je vragen via de AI-toepassing 'Ask NTVG'

Neem het digitaal ntvg abonnement

€ 15,93 per maand!

Ik wil digitaal
NTVG nummer 6 2026
NTVG nummer 7 2026
NTVG nummer 8 2026