Analytische accuratesse en meerwaarde

Influenzasneltests voor de huisartsenpraktijk en SEH

Klinische praktijk
Abstract
Ruud A.F. Verhees
Suzanne P.M. Lutgens
Ron Kusters
Geert-Jan Dinant
Jochen W.L. Cals

Toets voor nascholing (verlopen)

Aan dit artikel was een toets gekoppeld waarmee je nascholingspunten kon verdienen.

Bekijk de toets

Samenvatting

  • Er zijn meerdere sneltests (‘point-of-care’-tests) beschikbaar waarmee de diagnose ‘influenza’ binnen circa 30 min gesteld kan worden
  • Sneltests die gebruikmaken van antigeendetectie zijn makkelijk in gebruik, maar zij hebben een beperkte analytische accuratesse.
  • Sneltests die gebruikmaken van de 'PCR-techniek zijn accuraat, maar zij behoeven directe ondersteuning van het medisch laboratorium; hierdoor zijn deze tests alleen inzetbaar in ziekenhuizen.
  • Er is weinig direct bewijs voor de klinische effectiviteit van influenzasneltests op de SEH en bewijs voor de klinische effectiviteit van influenzasneltests in de huisartsenpraktijk ontbreekt.
  • Influenzasneltests kunnen de ligduur op de SEH verminderen en de doorstroom van patiënten in het ziekenhuis verbeteren, mits capaciteitsproblemen dit niet belemmeren.
  • Op basis van de huidige literatuur is het gerechtvaardigd om influenzasneltests die gebruikmaken van een PCR-techniek in te zetten op de SEH.
  • Implementatie van influenzasneltests in de huisartsenpraktijk is vooralsnog een brug te ver.
Auteursinformatie

Universiteit Maastricht, School for Public Health and Primary Care (CAPHRI), vakgroep Huisartsgeneeskunde, Maastricht: drs. R.A.F. Verhees, arts in opleiding tot huisarts en onderzoeker (thans: huisarts en onderzoeker); prof.dr. G.J. Dinant en prof.dr. J.W.L. Cals, huisartsen. Jeroen Bosch Ziekenhuis, ’s-Hertogenbosch. Afd. Medische Microbiologie: dr. S.P.M. Lutgens, arts-microbioloog. Laboratorium Klinische Chemie en Hematologie: prof.dr. R. Kusters, klinisch chemicus (tevens: Universiteit Twente, Technical Medical Centre, Enschede).

Contact R.A.F. Verhees (verhees.ruud@gmail.com)

Belangenverstrengeling

Belangenconflict en financiële ondersteuning: geen gemeld.

Verantwoording

Dr. A. Schols, arts-onderzoeker (Universiteit Maastricht), dr. Y. van der Does, SEH-arts (Erasmus MC, Rotterdam) en dr. A. Lucas, huisarts niet praktiserend (Diagnostiek voor U, Eindhoven), gaven commentaar op een eerdere versie van het manuscript.

Auteur Belangenverstrengeling
Ruud A.F. Verhees ICMJE-formulier
Suzanne P.M. Lutgens ICMJE-formulier
Ron Kusters ICMJE-formulier
Geert-Jan Dinant ICMJE-formulier
Jochen W.L. Cals ICMJE-formulier
Heb je nog vragen na het lezen van dit artikel?
Check onze AI-tool en verbaas je over de antwoorden.
ASK NTVG

Ook interessant

Reacties

Gratis Ask NTVG uitproberen?

Maak met 2 klikken een gratis account aan

Account aanmaken

Heb je al een account of een abonnement? Inloggen

Altijd toegang tot alle publicaties van het NTVG?

Abonneer vandaag nog!

Online toegang tot alle artikelen
Gepersonaliseerde alerts voor artikelen en dossiers
Artikelen voor opleiding en nascholing mét geaccrediteerde toetsen
Onbeperkt luisteren naar de NTVG-podcast
Antwoorden op al je vragen via de AI-toepassing 'Ask NTVG'

Neem het digitaal ntvg abonnement

€ 15,93 per maand!

Ik wil digitaal
NTVG nummer 2 2026
NTVG nummer 3 2026
NTVG nummer 4 2026