Vergelijking van bifasisch radiologisch maag- en duodenumonderzoek met fiberendoscopie voor de diagnostiek van peptische zweren en maagcarcinomen

Onderzoek
Abstract
M.P. Chandie Shaw
L.K.J. van Romunde
G. Griffioen
A.R. Janssens
J. Kreuning
C.B.H.W. Lamers

Samenvatting

In een prospectief blind onderzoek is de diagnostische waarde van bifasisch radiologisch maag- en duodenumonderzoek vergeleken met endoscopie bij 385 patiënten met dyspepsie. De patiënten werden onderzocht op het voorkomen van peptische zweren en maagcarcinomen. Omdat een gouden standaard ontbrak, zijn voor de vergelijking kappa-waarden berekend. Voor ulcera ventriculi en ulcera duodeni waren de kappa-waarden respectievelijk 0,67 en 0,77; voor maagcarcinomen 0,91. Deze waarden duiden op een goede overeenstemming. De sensitiviteit en de specificiteit waren met beide methoden hoog; een lagere sensitiviteit van het radiologische onderzoek voor ulcera duodeni was toe te schrijven aan ulcera kleiner dan 5 mm; voor grotere ulcera waren de sensitiviteit en de specificiteit van beide methoden nagenoeg gelijk.

Geconcludeerd wordt dat beide methoden gelijkwaardig zijn voor de diagnostiek van peptische zweren en maagcarcinomen. Een belangrijk voordeel van endoscopie is biopten voor histologie of kweek te kunnen nemen. Het bifasische radiologische onderzoek is daarentegen goedkoper en wordt vaak beter door de patiënt verdragen.

Auteursinformatie

Academisch Ziekenhuis, Postbus 9600, 2300 RC Leiden.

Afd. Radiodiagnostiek: dr.M.P.Chandie Shaw, radiodiagnost.

Afd. Gastro-enterologie: G.Griffioen, mw.dr.J.Kreuning en prof.dr. C.B.H.W.Lamers, gastro-enterologen; dr.A.R.Janssens, internist.

Erasmus Universiteit, afd. Epidemiologie, Rotterdam.

Dr.L.K.J.van Romunde, epidemioloog.

Contact dr.M.P.Chandie Shaw

Heb je nog vragen na het lezen van dit artikel?
Check onze AI-tool en verbaas je over de antwoorden.
ASK NTVG

Ook interessant

Reacties

Gratis Ask NTVG uitproberen?

Maak met 2 klikken een gratis account aan

Account aanmaken

Heb je al een account of een abonnement? Inloggen

Altijd toegang tot alle publicaties van het NTVG?

Abonneer vandaag nog!

Online toegang tot alle artikelen
Gepersonaliseerde alerts voor artikelen en dossiers
Artikelen voor opleiding en nascholing mét geaccrediteerde toetsen
Onbeperkt luisteren naar de NTVG-podcast
Antwoorden op al je vragen via de AI-toepassing 'Ask NTVG'

Neem het digitaal ntvg abonnement

€ 15,93 per maand!

Ik wil digitaal
NTVG nummer 2 2026
NTVG nummer 3 2026
NTVG nummer 4 2026