artikel
Wanneer patiënten na een omleidende operatie van de maag een vitamine B12-tekort oplopen is het tweemaandelijks injecteren van vitamine B12 even effectief als het dagelijks slikken van een supplement. Dat blijkt uit een gerandomiseerde studie ( Am J Clin Nutr. 2018;108:1-7.)uit het Rijnstateziekenhuis in Arnhem.
De ‘Roux-en-Y gastric bypass’ is een van de meer gangbare manieren om ernstige obesitas chirurgisch onder controle te brengen. Na die ingreep belandt de voedselstroom direct vanuit een maagstompje in de dunne darm. Zo omzeilt het de grote maagholte en duodenum en komt het eten minder in contact met maagzuur en intrinsic factor, twee maagproducten die de opname van vitamine B12 bevorderen. De onderzoekers onderzochten of patiënten die na zo’n maagomleiding een verlaagde vitamine B12-spiegel kregen met orale suppletie even goed geholpen waren als met de traditionele tweemaandelijkse intramusculaire injecties.
Het dagelijks slikken van 1000 µg vitamine B12 was even effectief in het herstellen van de vitamine B12-serumspiegel als de tweemaandelijke cobalamine-injecties. Op het eerste meetpunt, 2 maanden na aanvang van de suppletie, , hadden zowel de 27 patiënten in de injectiegroep als de 23 personen die tabletten slikten weer serumspiegels binnen het normale bereik. Dat bleef zo gedurende de rest van de behandelperiode van in totaal 6 maanden.
Volgens de onderzoekers is orale suppletie dus ook effectief bij patiënten die door een gastric-bypassoperatie veel minder intrinsic factor beschikbaar hebben voor de opname van vitamine B12. Dat is goed nieuws voor patiënten met prikangst. De therapietrouw bij orale suppletie is mogelijk wel een probleem. De tabletten zijn op jaarbasis overigens duurder dan de injectievloeistof, maar dat wordt wellicht gecompenseerd door de medische kosten die vastzitten aan het inspuiten.
Reacties