Meniscustransplantatie als optie bij pijnlijke artrose na meniscectomie

Klinische praktijk
Abstract
E.R.A. van Arkel
Citeren

Samenvatting

- Menisci hebben een schokabsorberende functie en ze verdelen de druk gelijkmatig over het gewrichtskraakbeen. Andere functies zijn: voeding van het gewrichtskraakbeen, secundaire stabiliteit, en proprioceptie.

- Bij een meniscusscheur wordt gestreefd naar hechten van de meniscus en als dat niet mogelijk is, artroscopische partiële meniscectomie.

- Een aantal jaren na meniscectomie ontstaat bij een groot deel van de patiënten artrose, met klachten van pijn en functieverlies van de knie.

- Om de klachten van deze artrose te verminderen, is onderzoek naar meniscustransplantaties gedaan. In 2 langetermijnstudies zonder controlegroep waren er redelijke resultaten van meniscustransplantaties. De resultaten van mediale-meniscustransplantaties zijn afhankelijk van het intact zijn van de voorste kruisband.

- Als indicatie voor een meniscustransplantatie na meniscectomie wordt gehanteerd: invaliderende pijn na (sub)totale meniscectomie, leeftijd <  45-50 jaar, een normale beenas en een stabiele knie.

Auteursinformatie

MCH Westeinde Ziekenhuis, afd. Orthopedie, Postbus 432, 2501 CK Den Haag.

Hr.dr.E.R.A.van Arkel, orthopedisch chirurg

(e.van.arkel@mchaaglanden.nl).

Contact (e.van.arkel@mchaaglanden.nl)

Ook interessant

Reacties

Gratis Ask NTVG uitproberen?

Maak met 2 klikken een gratis account aan

Account aanmaken

Heb je al een account of een abonnement? Inloggen

Altijd toegang tot alle publicaties van het NTVG?

Abonneer vandaag nog!

Online toegang tot alle artikelen
Gepersonaliseerde alerts voor artikelen en dossiers
Artikelen voor opleiding en nascholing mét geaccrediteerde toetsen
Onbeperkt luisteren naar de NTVG-podcast
Antwoorden op al je vragen via de AI-toepassing 'Ask NTVG'

Neem het digitaal ntvg abonnement

€ 15,93 per maand!

Ik wil digitaal
NTVG nummer 2 2026
NTVG nummer 3 2026
NTVG nummer 4 2026