Kounis-syndroom

Acuut coronair syndroom bij een allergische reactie
Casuïstiek
15-04-2019
Rory D. O’Connor, E. (Eef) Hofland, Gideon Latten, Wouter A. Pluijms, Alexander W. Ruiters en Daisy Hoofwijk

Samenvatting

Achtergrond

Het optreden van acute ischemie of een myocardinfarct bij een patiënt met een allergische reactie staat bekend als het allergisch acuut coronair syndroom of het Kounis-syndroom.

Casus

Een 63-jarige man kreeg postoperatief een anafylactische reactie op een intraveneuze gift diclofenac. Tijdens de behandeling van de anafylaxie trad myocardischemie op, achtereenvolgens veroorzaakt door een spasme van de rechter coronairarterie en een occlusie van de ramus interventricularis anterior (‘left anterior descending artery’) van de linker coronairarterie. Ondanks een percutane coronaire interventie trad infarcering van de voorwand op. Een verminderde linkerventrikelfunctie resteerde.

Conclusie

Bij patiënten met het Kounis-syndroom dient de therapie zich te richten op zowel de allergische reactie als het acuut coronair syndroom. Snelle herkenning en behandeling van dit syndroom heeft grote invloed op de prognose.

3 gratis NTvG-artikelen lezen? Maak een online account aan!

Registreer: 3 gratis artikelen

Al een NTvG-account? Log in

Alle artikelen direct lezen?

Abonneer:  €21,00 per maand

  • wekelijks het tijdschrift in de bus
  • online toegang tot nieuws en alle artikelen
  • toegang tot alle geaccrediteerde nascholing