Auto-intoxicatie met ‘zelfmoordpoeder’

Middel X
Abstract
Jessica D. Workum
Laurens L.A. Bisschops
Maarten J.W. van den Berg
Leestijd
10 minuten
Citeren

Dames en Heren,

Wij worden sinds kort geconfronteerd met suïcidepogingen met het middel natriumnitriet. Evenals natriumazide wordt dit middel geacht het veronderstelde ‘zelfmoordpoeder’ of ‘middel X’ te zijn. In deze klinische les bespreken wij aan de hand van 2 patiënten de symptomen, pathofysiologie, behandeling en het mechanisme van overlijden na inname van natriumnitriet.

Toets voor nascholing (verlopen)

Aan dit artikel was een toets gekoppeld waarmee je nascholingspunten kon verdienen.

Bekijk de toets

Artikel

Natriumnitriet is de afgelopen tijd in verschillende media onder de aandacht gekomen. Het is van groot belang dat artsen en andere hulpverleners de verschijnselen van een intoxicatie met dit middel herkennen en snel weten te handelen, aangezien een effectief en potentieel levensreddend antidotum beschikbaar is.

Patiënt A, een 27-jarige man…

Auteursinformatie

Radboudumc, afd. Intensive Care, Nijmegen: drs.ir. J.D. Workum, internist-intensivist in opleiding; dr. L.L.A. Bisschops en drs. M.J.W. van den Berg, internisten-intensivisten.

Contact M.J.W. van den Berg (maarten.vandenberg@radboudumc.nl)

Belangenverstrengeling

Belangenconflict en financiële ondersteuning: geen gemeld.

Auteur Belangenverstrengeling
Jessica D. Workum ICMJE-formulier
Laurens L.A. Bisschops ICMJE-formulier
Maarten J.W. van den Berg ICMJE-formulier
Reacties

De auteurs doen een verkeerde aanname en refereren fout. Ze schrijven: "Door berichtgeving in de media is bij het publiek het beeld ontstaan dat natriumnitriet een ‘veilig en humaan middel’ is dat ‘tot een waardige dood leidt’.2" Referentie 2 verwijst naar een nieuwsbericht van de Coöperatie Laatste Wil die het recht op zelfbeschikking levenseinde bepleit. In het nieuwsbericht staat niets vermeld over natriumnitriet. Noch is dit het middel X zoals dat aan de leden van de Coöperatie wordt kenbaar gemaakt in een documentatiepakket. De auteurs bevestigen dus de foute berichtgeving in de media. Ze hadden tevoren hun huiswerk beter moeten doen.

Peter Leusink, huisarts, arts seksuele gezondheid

Zelfmoordpoeder

Gratis Ask NTVG uitproberen?

Maak met 2 klikken een gratis account aan

Account aanmaken

Heb je al een account of een abonnement? Inloggen

Altijd toegang tot alle publicaties van het NTVG?

Abonneer vandaag nog!

Online toegang tot alle artikelen
Gepersonaliseerde alerts voor artikelen en dossiers
Artikelen voor opleiding en nascholing mét geaccrediteerde toetsen
Onbeperkt luisteren naar de NTVG-podcast
Antwoorden op al je vragen via de AI-toepassing 'Ask NTVG'

Neem het digitaal ntvg abonnement

€ 15,93 per maand!

Ik wil digitaal
NTVG nummer 6 2026
NTVG nummer 7 2026
NTVG nummer 8 2026